Jerzy Bielewicz Jerzy Bielewicz
135
BLOG

10 września, data przełomu

Jerzy Bielewicz Jerzy Bielewicz Gospodarka Obserwuj notkę 7

Udział Jarosława Kaczyńskiego w przemarszu z Katedry i jego przemówienie pod Pałac Prezydenckim przejdą do historii. Jego obecność tam była od dawien dawna oczekiwana. Bo, oto aktem tym otwarcie stanął po stronie tych z nas, którzy potępiają porządek polityczny narzucony po katastrofie smoleńskiej.

 

Tusk nie powinien być premierem, a Komorowski prezydentem

Czy możliwy jest zatem kompromis z nimi? Nie, rządzący dążą do konfrontacji i ucieczki do przodu. Bowiem ich polityczne gry przed obchodami rocznicy zbrodni katyńskiej, zaniechania w procedurach bezpieczeństwa lotu do Katynia, a przede wszystkim kampania nienawiści wobec Świętej Pamięci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego doprowadziły do tragedii pod Smoleńskiem.

Palące pytania

Po 5 miesiącach pytania zadane nazajutrz po katastrofie pozostają bez odpowiedzi (notatka Chcemy znać prawdę). Tymczasem Kurier Chicago formuje tezę o wybuchu na pokładzie rządowego Tu-154 tzw. bomby izowolumetrycznej.  Dlaczego, poza gołosłownymi oświadczeniami, nie upubliczniono analiz (pewno nie istnieją) eliminujących ponad wszelką wątpliwość ten scenariusz zdarzeń pod Smoleńskiem? 

Sytuacja polityczna

Obóz prorosyjski (podporządkowania interesów Polski interesom Rosji) będzie wkrótce wzmocniony przez powstanie partii prezydenckiej z inicjatywy Palikota. Rzecznicy takiej polityki przejawiają szczególną aktywność w rozgrywce o sektor energetyczny w Polsce.  Chcą podpisania niekorzystnej, długoterminowej umowy z Gazpromem. Tusk i Platforma zepchnięci zostaną do roli wasala interesu przede wszystkim Niemiec, a później Unii Europejskiej. Obie strony dążą do marginalizacji Prawa i Sprawiedliwości jako partii integralnie broniącej polską rację stanu.

Czy tylko katastrofa?

Poza sprawą o najwyższym narodowym priorytecie jaką po 10 kwietnia pozostaje wyjaśnienie okoliczności śmierci Prezydenta RP, jego małżonki, członków polskiej delegacji jak i ochrony oraz załogi rządowego samolotu, opozycja musi równie jasno i twardo stawiać na forum opinii publicznej sprawy gospodarcze, a szczególnie kwestie bezpieczeństwa energetycznego i zagrożeń wiążących się z narastającym gwałtownie długiem publicznym. Retoryka nie wystarczy. Należy właściwie formułować pytania do rządzących, by nie mogli uchylać się od odpowiedzi.

Sytuacja na świecie

Gospodarka światowa pozostaje nadal w kryzysie. Wzrost cen żywności jest tylko jednym, lecz jakże znaczącym, jego przejawem. Plany formułowane przez Rostowskiego i Tuska zakładają ekstremalnie optymistyczny obraz zadłużenia finansowego państwa, a ucieczka w kreatywną księgowość doprowadzi do zachwiania stabilności ekonomicznej Polski już w najbliższych miesiącach.

W tej sytuacji, PiS i opozycja powinny równie ostro, otwarcie i twardo stawiać kwestie przyszłości i bezpieczeństwa ekonomicznego kraju.

 

Kurier Chicago: Katastrofa pod Smoleńskiem

Żywność drożeje, wiemy o ile

 

Unicreditshareholders.com

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka